cichenski [at] gmail.com

BIO:




Krzysztof Cicheński (1986) jest twórcą interdyscyplinarnym, niezależnym producentem i wykładowcą akademickim. Pracuje przede wszystkim jako reżyser operowy, dramaturg i librecista, projektuje zdarzenia z pogranicza działań przestrzennych, sound artu i performansu (m.in. instalacje operowe). Autor scenografii i muzyki, poeta i teatrolog.

W latach 2005-2018 Cicheński prowadził Teatr Automaton – niezależną grupę artystyczną, z którą wystawił kilkanaście spektakli na podstawie własnych scenariuszy. Przedstawienia zrealizowane i pokazywane były w ramach wielu poznańskich wydarzeń kulturalnych (m.in. Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Maski”, Festiwal Wiosny, Scena Robocza, Festiwal Malta).

W 2014 roku Cicheński zadebiutował w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu jako reżyser operowy kameralnym spektaklem „The Angel of the Odd” B. Coliego. Następnie wyreżyserował między innymi „Pagliacci” R. Leoncavalla w Poznaniu, „Ariodante” G. F. Händla w Warszawskiej Operze Kameralnej i „Klothó – the thread of the tales” M. Koseckiej w Chorwackim Teatrze Narodowym w Rijece. Realizacje te prezentowane były na festiwalach w Budapeszcie, Zagrzebiu i Wiedniu. W 2019 roku twórca zrealizował operę dla dzieci „Gwiezdnik” J. Kordaczuka w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu oraz „Ofelię” J.F. Wojciechowskiego w Teatrze Wielkim w Poznaniu. 

Od 2020 roku Cicheński tworzy autorskie projekty operowe na podstawie własnych scenariuszy: w czasie pandemii, online na żywo z poznańskiej opery, prezentowany był projekt „Izolacja: Carmen / Don Giovanni / Don Pasquale”, w 2021 roku powstał spektakl „Don Pasquale” na podstawie opery G. Donizettiego oraz instalacja „Carmen. Toujours la mort” z muzyką G. Bizeta i T. Rożynek. W maju 2022 roku, w ramach VII edycji programu Placówka w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, Cicheński zrealizował projekt badawczo-artystyczny "Młyn Djabelski. Biografia dzieła zapomnianego" na podstawie twórczości Ludomira Różyckiego, a w 2023 roku sound artowe instalacje "Callar y quemarse" i "PEJZAŻ (...when meadow, grove, and stream...)".  

Cicheński prowadzi warsztaty teatralne i zajęcia akademickie (min. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu 2011-2016, Akademia Muzyczna w Poznaniu 2018-2019, Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu 2015-2019). Jest wykładowcą na Wydziale Architektury Wnętrz i Scenografii Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.

Stypendysta Marszałka Województwa Wielkopolskiego 2013 (spektakl "Egzorcyści i terapeuci" Teatr Automaton") oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w latach 2020 (libretto "Orfeo/New Opera Experiment") i 2024 (projekt "Ghosting/Dziady").

Obecnie Cicheński pracuje nad librettem i inscenizacją opery Zygmunta Krauzego "Ślub" wg dramatu Witolda Gombrowicza, której produkcja, przewidziana jesienią 2024 roku w Teatrze Wielkim w Poznaniu, została dofinansowana ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy
Instytut Muzyki i Tańca.”,


LINKS: 








Back to Top