KRZYSZTOF CICHEŃSKI

BIO PL
BIO ENG
TEATR AUTOMATON
DONSILENCIO


ORESTEJA

KC - 4 czerwca, 2020 - teaching /

ORESTEJA
Kolaż dramatyczny wg trylogii Ajschylosa.

Spektakl powstał w ramach zajęć, które prowadzę na drugim roku Scenografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu – Analiza tekstu dramatycznego i Propedeutyka reżyserii. Planowaliśmy jego teatralną wersję, jednak ograniczenia, których wszyscy doświadczamy w związku z koronawirusem, zmusiły nas do zmiany planów i twórczych poszukiwań nowej formy. 

Plakat: Ola Salik

Fragmenty przedstawienia, oparte na tekście Ajschylosa (w tłum. Jana Kasprowicza), powstawały w odosobnieniu, w domowych warunkach, z wykorzystaniem dostępnych pod ręką rekwizytów i scenerii, a także narzędzi cyfrowych. Są to indywidualne ekspresje estetyczne, konceptualne i performatywne, które razem tworzą swego rodzaju dramatyczny kolaż, będący efektem wspólnej, intensywnej i odpowiedzialnej pracy całego zespołu. Dramaturgia spektaklu ustanawia relacje nie tylko między postaciami tragedii, ale także między różnymi formami wyrazu. Miesza treści mitologiczne i popkulturowe, konfrontuje sposoby prowadzenia narracji, buduje napięcie pomiędzy fikcją i realnym doświadczeniem autorek i autorów, konstruuje nowe konflikty tragiczne na poziomie meta-teatralnym. 

Premiera: 1 czerwca 2020 na specjalnym kanale YouTube.

Internetowa forma przedstawienia wymaga udziału publiczności. Naszą sceną stała się platforma Youtube – staraliśmy się wykorzystać jej możliwości i ograniczenia, mając jednocześnie nadzieję, że jest to „miejsce” w Internecie wystarczająco oswojone. Pod koniec każdego epizodu pojawiają się odnośniki do kolejnych – rozwój wydarzeń uzależniony jest więc od indywidualnych wyborów odbiorców. W wielowątkowej opowieści, którą każdy może „przejść” po swojemu, są także pułapki – błąd „systemu” lub „użytkownika” mogą skutkować zagubieniem w chaosie informacji, poplątaniem bądź zerwaniem narracyjnych i dramatycznych więzów… Spektakl trwa około 30 minut, można jednak obejrzeć kilka jego wersji, poświęcając więcej czasu lub wpaść w tę tragedię na całą wieczność.