KRZYSZTOF CICHEŃSKI

BIO PL
BIO ENG
TEATR AUTOMATON
DONSILENCIO


CZERWONA PLANETA: TYGRYS, ASASYN I MARTWA CESARZOWA

KC - 10 grudnia, 2011 - teatr automaton /

Nie ma już dziś miejsca na Ziemi dla Człowieka Zachodu… Stał się bezproduktywnym dekadentem, zadłużonym na miliony yuanów, których zwrotu chińskie banki przestały się już spodziewać. Dlatego rząd Kapitalistycznej Chińskiej Federacji Ludowej, jedynego mocarstwa, któremu udało się dotrzeć na Marsa i zbudować niezbędną do kolonizacji infrastrukturę, postanowił osadzić Człowieka Zachodu w specjalnie skonstruowanych na tej odległej planecie, eksperymentalnych więzieniach i szpitalach psychiatrycznych.

Czym zajmują się zesłani, pilnowani na każdym kroku przez chińskie służby kolonialne? Poniżeni przez nierozpoznanego wroga – który podbił ich świat przy pomocy aparatów fotograficznych, który splądrował ich muzea, nie ruszając eksponatów z miejsca, który opróżnił ich sklepy z produktów w wyniku czystej, nabytej w XXI wieku, konsumenckiej potrzeby przyjemności, który przebrał się w ich ubrania – wciąż zachowali dumę, by stawić czoła najistotniejszym wyzwaniom metafizycznym. Piszą neomodernistyczne wiersze, planują rewolucje, zakładają sekty religijne, badają ruchy ciał niebieskich, odczytują ludzki genom. Złorzeczą Bogom, oddają się Rozpuście, piszą nową Historię, oswajają Chaos, niszczą Porządek.

Najnowszy spektakl Teatru Automaton, przygotowany na zaproszenie 15 Festiwalu Teatralnego Maski, to futurystyczna opowieść o białym Tygrysie, który na Marsie przewodzi gnostycko-politycznym ruchem wyzwolenia (spod jarzma chińskich oprawców i boskich przykazań) oraz o ostatniej chińskiej cesarzowej Cixi, która pragnie obalić zdominowany kulturą zachodu rząd Kapitalistycznej Chińskiej Federacji Ludowej, zniszczyć nową klasę średnią i przywrócić stary, tradycyjny porządek i władzę dynastii.

W spektaklu pojawia się wiele innych postaci, duchów dzisiejszej cywilizacji, wśród nich Allen Ginsberg, który ogłosi swój najnowszy, pisany z zaświatów poemat: „Chichot”. Są także naukowcy, wyrzuceni z Ziemi za podważanie odwiecznych praw boskich, celebryci, filozofowie, wszyscy ci zbrodniarze, których współczynnik wypłacalności spadł poniżej określonych przez chińskie banki limitów.

W spektaklu nie występują Chińczycy.

CZERWONA PLANETA: TYGRYS, ASASYN I MARTWA CESARZOWA

Premiera: 10 grudnia 2011
XV Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Maski”, Poznań

Scenariusz i reżyseria: Krzysztof Cicheński
Muzyka: Marta Knaflewska
Video: Błażej Czwojdziński, Tomasz Grabowski
Kostiumy: Joanna Ziemowska
Występują: Jakub Olejniczak, Maksymilian Piechanowski, Błażej Czwojdziński, Paulina Gaj, Anna Prętka, Grzegorz Krzyśko, Małgorzata Hajduk, Dominik Syska
Wspópraca: Karina Wrembel, Marta Krawczyk, Julia Kosek, Łukasz Jata

Untitled from worochu on Vimeo.