BIO PL

Krzysztof Cicheński (1986) jest reżyserem operowym i teatralnym, dramaturgiem, librecistą i twórcą angażującym się w liczne inicjatywy edukacyjne. W latach 2005-2018 prowadził Teatr Automaton – niezależną grupę artystyczną, z którą wystawił kilkanaście spektakli na podstawie własnych scenariuszy. Ostatni z nich, „Nowa Wizja – ekskluzje, akty, sublimacje”, powstał w 2017 roku w ramach rezydencji w Scenie Roboczej – Centrum Rezydencji Teatralnych w Poznaniu. Wcześniejsze realizacje prezentowane były podczas wielu poznańskich festiwali (Festiwal Wiosny, Międzynarodowy Festiwal „Maski”, Festiwal Stara Gazownia, ARTenalia w Starej Rzeźni). 

W 2014 roku Cicheński zadebiutował w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu jako reżyser operowy kameralnym spektaklem „The Angel of the Odd” B. Coliego. Następnie wyreżyserował między innymi „Pagliacci” R. Leoncavalla na dużej scenie Teatru Wielkiego w Poznaniu, „Ariodante” G. F. Händla w Warszawskiej Operze Kameralnej, „Zemstę nietoperza” J. Straussa (syna) w Poznaniu i „Klothó – the thread of the tales” M. Koseckiej w Chorwackim Teatrze Narodowym w Rijece. Realizacje te prezentowane były na festiwalach w Budapeszcie, Zagrzebiu i Wiedniu, ostatnią z nich transmitowała na żywo telewizja Arte. W 2019 roku twórca zrealizował operę dla dzieci „Gwiezdnik” J. Kordaczuka w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu oraz „Ofelię” J. F. Wojciechowskiego w Teatrze Wielkim. Rok później, w czasie pandemii, jego autorski projekt operowy „Izolacja: Carmen, Don Giovanni, Don Pasquale” prezentowany był online na żywo ze sceny poznańskiej opery.

Od wielu lat Cicheński także uczy tego, jak odczytywać i tworzyć teatr i operę młodsze pokolenia, między innymi prowadząc zajęcia i przygotowując spektakle ze studentami na Uniwersytecie Artystycznym, Uniwersytecie Adama Mickiewicza i Akademii Muzycznej, a także w ramach działalności Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.